First District Championship Trophies

Trophy

Currently Awarded

Fleet

Trophy Whereabouts

District Trophy

Tomas Hornos / Kip Gardner

CA

Hornos

District Masters Trophy -- MacDonald Brothers

Will Swigart / Maek Sokolich

CLIS

Swigart

Green Star

Ben Sternberg / Valintin Veytsman

HB

Coughlin

Junior Trophy

Tomas Hornos / Kip Gardner

CLIS

Hornos

Marshall Brown Trophy First Race Winner

Tomas Hornos / Kip Gardner

CA

Hornos

Brachtel Trophy Last Race Winner

Ken Woods / Kevin Elterman

CA

Woods

Emil Karlovsky Grand Masterís Trophy

Bill Watson / Luis Hornos

CLIS

Milford Y.C.

Click on links for pictures and more information about selected trophies

First District Regatta Trophies

Trophy

Currently Awarded

Fleet

Trophy Whereabouts

New England Star Championship Trophy

Peter Cusick / Luke Buxton

Mid

Cusick

New England Masters Trophy

Will Swigart / Carroll McCallum

CLIS

Swigart

Ned Hay (CA)

Bill Watson / Roger Sharp

CLIS

Sandy Bay Y.C.

Bedford Pitcher (CLIS)

Peter Bromby / Bill McNiven

BER

Cedar Point Y.C.

Arms White (MID)

John MacCausland / Kevin Murphy

CR

Milford Y.C.

Nutmegs (MID)

John Edenbach / Will Christenson

CLIS

Milford Y.C.

JFK Trophy (BH)

Steve Braverman / Ron Rezac

BH

Cottage Park Y.C.

Secretary's Cup (BH)

Joe Zambella / Dan Vannoni

BH

Olsen

Volvo Newport Regatta Trophy

Peter Costa

BH

Costa

Nash Trophy

Jock Kohlhas

Mid

Gurney

 

Past Winners of District Trophies:

Green Star Trophy

Marshall Brown Trophy

Walter Brachtel Trophy

Emil Karlovsky Trophy

James Nash Trophy

 

Trophies Previously Raced For in the First District:

 

Havemayer Trophy (GSB)

Quincy Bay Race Week (BH)

Tune-Up (BH)

Twilight (BH)

Qunicy Challenge (CA)

Founder's Day Series (CA)

Eye Opener (WLIS)

Larchmount Race Week (WLIS)

Turner Trophy (WLIS)

Great Captain Island Race (WLIS)

American Y.C. Wind-Up (WLIS)

YRA of Long Island Sound (WLIS)

Treat Long Distance (ER)

Hoxie Trophy (ER)

Peconic-Gardiners Bay Open (PGB)

Shelter Island Y.C. (PGB)

Invitation Regatta (PGB)

Heatherton Trophy (PGB)

Tri-Club Regatta (rotated amongst various fleets)

Long Distance Race (HB)

Red Grant Regatta (RB)

Richmond County Open (RB)

Iselin Trophy (SLIS)

October Series (SLIS)

Corry Trophy (MorB)

Underhil Trophy (MorB)

E.C.Y.R.A. Regatta (Mid)

Starlight Series (NB)

Armitage Series (NB)

Sunshine Series (FIS)

Pandora Trophy

If you have any further information on these or other first district trophies, please contact David Bolles.


db7.18.07